Ad
Ad
Ad
Dom i wnętrze

Odkamienianie ekspresu do kawy, a przywrócenie jej aromatyczności

Pinterest LinkedIn Tumblr

Czasem zdarza się sytuacja, w której ekspres nie produkuje już tak dobrej i aromatycznej kawy. Największym wrogiem aromatyczności jest kamień znajdujący się w ekspresie. Czasem zdarza się, że w trakcie produkcji kawy rozkrusza się, a drobinki wpadają do wykonanego napoju. Posmak osadu w takiej sytuacji zostaje nawet w ustach! Dlatego odkamienianie ekspresu do kawy jest tak ważne. Tabletki do czyszczenia ekspresu potrafią zdziałać cuda przywracając należytą jakość małej czarnej.

Tabletki do czyszczenia ekspresu do kawy – działanie

 

Tabletki to najbardziej skoncentrowana ilość detergentu, która bardzo dobrze współpracuje z rozgrzaną wodą niszcząc powstały osad. Osadem są sole magnezu i wapnia, które przechodzą z twardej wody w formę osadu gromadzącego się we wnętrzu zabudowy ekspresu. Najbardziej cierpią stalowe elementy, do których osad najchętniej przylega. To dlatego często grzałki są wręcz oplecione osadem – stal oraz wysoka temperatura jedynie sprzyjają wytrącaniu się soli. Gdy w ekspresie znajduje się za dużo kamienia można to poznać nie tylko po jakości kawy, ale również po pracy ekspresu. Pobiera on wtedy o wiele więcej prądu, zaczyna głośniej i wolniej pracować. Taki stan rzeczy sprawia, że kamień już bardzo mocno przeszkadza takiemu ekspresowi.

Tabletki do czyszczenia ekspresu to jedna z najwygodniejszych form jakie istnieją. Wystarczy jedynie wrzucić tabletkę do wypełnionego wodą zbiornika do ekspresu do kawy. Następnie ustawia się tryb odkamieniania bądź puszcza dowolny program bez dodatku ziaren kawy. Wtedy rozpuszczona w wodzie tabletka przechodzi przez elementy, na których nagromadził się osad rozpuszczając go. Sole wapnia i magnezu przechodzą w formie roztworu do filiżanki, którą należy opróżnić. To w zasadzie wszystko!

Co ile odkamieniać ekspres?

 

Eksperci radzą, aby odkamieniać ekspres co 250 wykonanych filiżanek kawy. Jest to ilość umowna i u jednych powinno się odkamienić ekspres co miesiąc, a u innych co nawet 2-3 miesiące. Wszystko zależy od ilości wykonywanych kaw.

Comments are closed.