Ad
Ad
Ad
Dom i wnętrze

Doniczki z systemem nawadniania – zalety, obsługa, ceny

Pinterest LinkedIn Tumblr

Nowoczesne doniczki z systemem samonawadniania ułatwiają uprawę roślin. Co warto o nich wiedzieć? Oto najważniejsze informacje w pigułce!

Doniczki samonawadniające – co to jest?

Doniczka z automatycznym nawadnianiem, określana jako samonawadniająca lub samopodlewająca, wyposażona jest w system umożliwiający roślinie samodzielne pobieranie wody z pojemnika umieszczonego w jej dnie.

Zalety stosowania doniczek samopodlewających:

  • Zapobiegają przesuszeniu i przelaniu rośliny,
  • Są bardzo proste w obsłudze,
  • Wymagają podlewania raz na parę tygodni,
  • Mogą informować o poziomie wody.

Te zalety powodują, że doniczki samonawadniające idealnie nadają się dla zapominalskich i często podróżujących osób, ale sprawdzą się u każdego, kto chce łatwiej uprawiać piękne kwiaty, zioła czy drzewka w donicach.

Jak działają doniczki z systemem nawadniania?

Doniczka samonawadniająca ma warstwowe dno. Na jej spodzie znajduje się woda, którą dolewa się przez specjalny wlew wystający ponad ziemię. Wybrane doniczki mają także wskaźnik informujący o poziomie wody.

Następnie w doniczce umieszcza się denko separujące i rozsypuje się na nim specjalny materiał mineralny, który stanowi warstwę separującą. Przykładowo doniczki marki Lechuza stosuje się ze specjalnym substratem mineralnym Lechuza, który jednocześnie spełnia funkcję nawozu. Na koniec na warstwie separującej rozsypuje się ziemię, w której sadzi się roślinę.

Doniczka tego typu wymaga jedynie okresowego podlewania, ponieważ roślina sama przez swój system korzeniowy pobiera wodę przez warstwę separującą z dna doniczki. Dzięki temu bierze jej tylko tyle, ile potrzebuje.

Doniczka samopodlewająca – jak z niej korzystać?

Używanie doniczek z systemem automatycznego nawadniania jest bardzo proste, dlatego idealnie nadają się również dla początkujących.

Roślinę w doniczce tego typu należy posadzić zgodnie z zaleceniami producenta, przygotowując w niej odpowiednie warstwy. Następnie przez około 12 tygodni należy ją podlewać standardowo, by rozwinęła swój system korzeniowy i dosięgnęła do poziomu wody.

Potem należy nawadniać ją tylko raz na parę tygodni, zależnie od potrzeb rośliny. Doniczka może też sama pokazywać poziom wody, dlatego można łatwo dowiedzieć się, kiedy trzeba ją uzupełnić.

Ile kosztują doniczki samonawadniające?

Popularne doniczki marki Lechuza kosztują od około 50 złotych za najmniejsze modele do nawet 1000 złotych za duże donice przeznaczone do użytku we wnętrzach i na zewnątrz.

Z ofertą doniczek marki Lechuza oraz innych marek zajmujących się produkcją donic z systemami nawadniania można zapoznać się w internecie.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Doniczki marki lechuza.

Comments are closed.