Ad
Ad
Ad
Ciekawe

Niwaki – piękne drzewka, które stworzą niepowtarzalny klimat w ogrodzie

Pinterest LinkedIn Tumblr

Niwaki oznacza w języku japońskim ogrodowe drzewo. Jest to roślina, która bardzo często jest mylona z bonsai. Jednak bonsai to roślina doniczkowa, a niwaki są roślinami, które rosną w gruncie. Ale mają wspólną cechę – można formować z nich piękne kształty.

Drzewka japońskie – hit w polskich ogrodach

Niwaki są drzewkami, które w ostatnich latach zyskują bardzo na popularności. W wielu polskich ogrodach można spotkać rośliny, które przyjmują piękne i niepowtarzalne kształty, a co za tym idzie tworzą atrakcyjny i nietuzinkowy klimat.

Techniki przycinania i formowania drzewek są bardzo podobne, jak w przypadku bonsai. Świetnie prezentują się w połączeniu z ozdobnymi kamieniami, piaskiem lub oczkiem wodnym. Formowanie roślin ma za zadanie wydobycie z niej piękna, a dodatkowo sprawia, że ogród wygląda luksusowo.

Jakie drzewka są najczęściej formowane?

W Polsce najczęściej formowane są iglaki. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ można stworzyć z nich piękne kształty, a dodatkowo prezentują się zjawiskowo także w zimie.

Najchętniej wybierane są cisy, jałowce, sosny, żywotniki i cyprysiki. Zaletą tego rodzaju roślin jest to, że wolno rosną, a co za tym idzie kształt zachowuje się na dłużej. Szczególnie dobrze formuje się cisy, które mają gęste i krótkie przyrosty.

Kiedy przycinać i jak pielęgnować drzewka japońskie?

Pierwsze cięcie powinno odbywać się zaraz po ustąpieniu mrozów. Jest to przełom marca i kwietnia. W tym czasie drzewka są na etapie uśpienia, dzięki czemu można w łatwy i szybki sposób uformować odpowiedni kształt. W okresie cieplejszym drzewka wypuszczają nowe przyrosty, co sprawia, że zagęszczają się one i przycinanie jest nieco trudniejsze. W okresie wakacyjnym powinno nastąpić kolejne cięcie, które należy zawęzić do przycięcia wystających gałązek. Ostatnie poprawki kształtu odbywają się na koniec lata.

Bardzo ważna jest także pielęgnacja niwaków. Muszą one być regularnie nawożone, dzięki temu igły nie będą brązowieć i opadać. Nawozy powinny lekko zakwasić glebę. Jeśli nawóz będzie miał obojętny odczyn, to może zaszkodzić drzewku. Aczkolwiek sosny, jałowce i żywotniki radzą sobie z takim nawozem bardzo dobrze. A kiedy powinno się nawozić? Najlepiej wiosną. Najważniejszą rzeczą jest to, aby zakończyć nawożenie na początku lipca. Zbyt późne nawożenie może spowodować obumarcie roślin w okresie, kiedy zima będzie mroźna.

Niwaki stanowią świetną ozdobę i mogą zmienić oblicze każdego ogrodu. Dzięki pięknym kształtom i formom ogród może stać się bardziej przytulny, a zarazem luksusowy i wyjątkowy.

Więcej informacji znajdziesz na stronie niwaki.

Comments are closed.